Jak wygląda życie polskiego singla?

Jak wygląda życie polskiego singla?

Singiel to słowo, które jest znane w polskiej mowie potocznej zaledwie od kilkunastu lat. Powoli zastępuje ono pejoratywne określenia “stara panna” i “stary kawaler”. Singiel oznacza więc osobę dorosłą, żyjącą w pojedynkę. Może to być zarówno panna, kawaler ale i rozwodnik czy wdowiec, który aktualnie nie jest w związku.
Co wiemy na temat singli w Polsce?
Badania statystyczne pokazują, że w Polsce z każdym rokiem rośnie liczba singli. Oznacza to, że coraz więcej młodych osób nie decyduje się tak szybko jak kiedyś zakładać rodziny. Bycie singlem może być postawą stałą. Mamy z tym do czynienia wtedy, gdy dana osoba w ogóle nie czuje potrzeby wchodzenia w stały związek i chce się poświęcić innym celom niż małżeństwo i bycie rodzicem. Dużo częściej jest jednak tak, że bycie singlem to etap przejściowy. Są osoby, które z wyboru żyją w pojedynkę 5 czy 7 lat, po czym przychodzi czas, że stwierdzają, że przestaje im to odpowiadać i szukają partnera. Okres przejściowego życia w pojedynkę bardzo często następuje po trudnych rozstaniach, gdy dana osoba jest zrażona do płci przeciwnej i nie chce poznawać nowego partnera.
Jak postrzega się singli w Polsce?
W powszechnej opinii funkcjonuje nie do końca prawdziwa definicja singla. Wiele osób uważa, że singlami są ludzie młodzi z dużych miast, którzy stawiają na karierę, dużo zarabiają a poza pracą głównie się bawią. W praktyce taki model życia dotyczy jedynie części wszystkich singli. Niedawno przeprowadzono ciekawe badania wśród singli w wieku 45-60 lat, będących wdowcami. Okazało się, że w samotności nie potrafią oni być w pełni szczęśliwi a jednocześnie nie są gotowi na nowe związki. Jeśli chodzi o młodsze osoby żyjące w pojedynkę to również mają one swoje problemy. Wielu z nich chce żyć właśnie w taki sposób, jednak boli ich, że nie jest to akceptowane przez rodzinę i otoczenie. Ciągłe wypytywanie o to, kiedy ułożą sobie życie, będą mieć dzieci jest naprawdę męczące. Pewnym problemem stanu singielskiego może być też brak regularnego życia seksualnego. Obecnie coraz więcej osób radzi sobie w ten sposób, że prowadzi takie życie seksualne, na przykład z osobami poznanymi przez Internet, jednocześnie nie wchodząc z nimi w bliską relację.
Czy singiel może być szczęśliwy?
Tutaj nie ma reguły. Są osoby, które żyjąc w pojedynkę będą się czuły bardzo dobrze. Tak dzieje się wtedy, gdy dana osoba ma wsparcie rodziny oraz posiada tolerancyjnych przyjaciół. Jeśli do tego jest osobą kontaktową i odważną, z pewnością będzie sobie dobrze radzić wybierając się w pojedynkę na imprezę albo w podróż. Z drugiej strony są osoby, które żyjąc w pojedynkę bardzo cierpią z powodu samotności, braku wsparcia i niezaspokojonej potrzeby przynależności. W skrajnych przypadkach może to skończyć się nawet depresją.