Jak wyczyścić zamszowe buty? Najlepsze sposoby

Jak wyczyścić zamszowe buty? Najlepsze sposoby

Zamszowe buty potrafią być naprawdę ładne oraz wygodne. Niestety wiele osób rezygnuje z tego typu obuwia w obawie przed tym, że jego czyszczenie będzie sprawiało duży problem. Wiele osób nie wie jak obchodzić się z zamszem, aby wyglądał on olśniewająco przez długi czas. Nie powinieneś się jednak obawiać tego materiału. Jeśli będziesz znał podstawowe zasady konserwacji zamszu, to czyszczenie butów z tego materiału nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Zobacz jak wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć.

Wiele pomysłów na czyszczenie zamszu

Jedną z największych zalet zamszu jest to, że możemy go wyczyścić na wiele różnych sposobów. Istnieją zarówno tanie, jak i drogie sposoby na odświeżenie tego materiału. Można więc śmiało powiedzieć, że sposób mycia takich butów możesz dopasować do swojego budżetu oraz czasu, jaki chcesz na to przeznaczyć. Jednym z prostszych sposobów na wyczyszczenie zamszowego obuwia jest kupienie w sklepie obuwniczym specjalnych preparatów. Nie są one drogie, a w większości przypadków radzą sobie one z czyszczeniem butów. Jeśli jednak w ogóle nie chcesz wydawać pieniędzy lub preparaty ze sklepu nie działają na Twoje buty, to możesz sięgnąć po stare, dobre sposoby na czyszczenie butów. Istnieje mnóstwo domowych sposobów, dzięki którym praktycznie za darmo wyczyścisz swoje zamszowe buty.

Do czyszczenia butów z zamszu możesz użyć zwykłej, białej gumki do mazania. Z pewnością masz ją gdzieś w domu, a jeśli nie to nie kosztuje ona zbyt wiele. Gumka do mazania jest w stanie usunąć niewielkie zabrudzenia z zamszowego materiału bez uszkadzania go. Takie same właściwości ma też skórka od chleba czy szczoteczka do zębów. Zamszowy materiał składa się z delikatnych włosków, które „ubite” nie wyglądają już dobrze. Dzięki gumce czy szczoteczce wyczeszesz włosie i będzie ono wyglądało jak nowe.

Czyszczenie zamszowych butów – tego unikaj

Aby przez przypadek nie zniszczyć swoich zamszowych butów, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zamszu nie należy namaczać w wodzie, a co gorsza prać w pralce. W ten sposób możesz całkowicie zepsuć swoje buty i nie będą one już wyglądać dobrze. Mycie zamszowych butów powinno odbywać się praktycznie na sucho. Dobrym pomysłem będzie zakup impregnatu do zamszu. Pomoże on zachować dobry wygląd zamszowych butów na dłużej. Jeśli Twoje buty miały kontakt z wodą np. podczas deszczu, to staraj się ich nie suszyć na pełnym słońcu. Zamszowe buty o wiele lepiej jest czyścić w miejscu zacienionym.