Ile kosztuje zorganizowanie pogrzebu? Przykładowy kosztorys

Ile kosztuje zorganizowanie pogrzebu? Przykładowy kosztorys

Organizacja pogrzebu to coś, czego raczej nie chciałby doświadczyć nikt z nas – szczególnie jeśli chodzi o bliskie nam osoby. Niestety w życiu spotykają nas różne sytuacje. Może zdarzyć się tak, że to właśnie my będziemy musieli zająć się sprawami związanymi z przygotowaniem całej tej ceremonii i stypy. Obecnie zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4000 zł. Czy jest to wystarczająca suma, aby zorganizować pogrzeb i godnie pochować zmarłego? Podpowiadamy.

Koszt pogrzebu – co wchodzi w jego skład?

Większość osób, które organizują pogrzeb, nie skupia się raczej za bardzo na negocjowaniu cen z usługodawcami takimi jak dom pogrzebowy. Naszą głowę zaprzątają wtedy inne myśli i po prostu przystajemy na ofertę, która została nam zaproponowana. Warto jednak wiedzieć ile może wynosić średni koszt zorganizowania pogrzebu, aby za bardzo nie przepłacać, a jednocześnie zorganizować odpowiednią ceremonię.

Ostateczna cena zależy w tym przypadku od indywidualnych przekonań zmarłego, o których głośno mówił przed śmiercią np. że chce być skremowany, a nie pochowany w trumnie lub nie chciałby, aby ceremonię prowadził ksiądz. Jeśli nie masz informacji na ten temat, to możesz wybrać standardową opcję, na którą decyduje się duża część osób. Wybierz polecany zakład pogrzebowy w Grudziądzu, z jego pomocą organizacja pogrzebu będzie łatwiejsza i w jasny sposób zostaną Ci przedstawione wszystkie koszty związane z pochówkiem zmarłego.

Cena tradycyjnego pochówku w trumnie

Decydując się na to rozwiązanie, należy liczyć się z takimi kosztami jak:

– odebranie zwłok i przetransportowanie ich do chłodni – 200-400 zł

– przygotowanie ciała do ceremonii pogrzebowej (mycie, ubranie, malowanie) 200-350 zł

– przechowywanie ciała w chłodni – 50-100 zł

– organizacja ceremonii (przewóz karawanem, kondukt żałobny, prowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii) – 1000- 1500 zł

– trumna (w zależności od użytych materiałów) – 700 – 3000 zł

Koszt pogrzebu – za co jeszcze trzeba zapłacić?

Jak widzisz, cena pogrzebu może się mocno wahać w zależności od tego z usług, jakiego domu pogrzebowego skorzystasz, jaki typ ceremonii wybierzesz oraz w jakim mieszkasz mieście. Organizując pogrzeb, trzeba się liczyć z wydatkiem ponad 2000 zł i mowa w tym przypadku o najtańszej opcji. Do tego należy doliczyć cenę pomnika, miejsca na cmentarzu, stypy czy nawet usługi grabarza. Biorąc to pod uwagę cena pogrzebu, znacznie przewyższy zasiłek pogrzebowy, który wypłaca ZUS.