Stopa cukrzycowa, czyli przewlekłe powikłanie cukrzycy

Stopa cukrzycowa, czyli przewlekłe powikłanie cukrzycy

Stopa cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy. Ma dość charakterystyczne objawy: owrzodzenie na grzbietowej lub podeszwowej części stopy, czemu może towarzyszyć deformacja. Główną przyczyną stopy cukrzycowej jest neuropatia cukrzycowa. Chory traci czucie w stopie, nie odczuwa bólu ani temperatury. Zmniejsza się przepływ krwi w kończynach dolnych, co utrudnia gojenie się ran. Jak zapobiegać tej jednostce chorobowej oraz jak dbać i leczyć stopy cukrzycowe? Na te pytanie odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule!

Konsekwencje nieleczenia stopy cukrzycowej

Osoby dotknięte tą jednostką chorobową w przypadku niepodjęcia leczenia i bagatelizowania objawów mogą zaobserwować kolejne, postępujące zmiany w obrębie swych stóp. Stopy cukrzycowe są zwykle bolesne i zdrętwiałe. Poruszanie się staje się coraz bardziej uciążliwe. Na ich powierzchni zaczynają pojawiać się rany i owrzodzenia, a także pęcherze i modzele. To jednak nie wszystko. Postępująca choroba prowadzi do:

  • zaburzeń w odczuwaniu bólu, temperatury oraz dotyku;
  • deformacji, zniekształceń kości;
  • zaburzeń w wydzielaniu potu, łuszczenia, przesuszania się skóry;
  • problemów z chodzeniem.

Choroba w wielu przypadkach towarzyszy grzybica, co znacznie pogarsza stan stóp cukrzycowych oraz utrudnia poruszanie się.

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Na wstępie warto zaznaczyć, że leczenie stopy cukrzycowej nie jest łatwe. Wymaga ono połączenia sił oraz wiedzy wielu specjalistów, a w tym chirurga, chirurga naczyniowego, dietetyka, diabetologa i ortopedy. W leczeniu zespołu stóp cukrzycowych absolutną podstawa jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi oraz wyrównanie metaboliczne cukrzycy poprzez modyfikację diety. Konieczne jest też dobranie odpowiedniego sposobu leczenia zaburzeń lipidowych. Specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak leczyć stopę cukrzycową doradzą przede wszystkim:

  • rzucenie palenia;
  • zmianę nawyków żywieniowych;
  • podjęcie właściwego leczenia cukrzycy;
  • noszenie odpowiednich wkładek;
  • odciążanie stóp cukrzycowych przy pomocy kul lub wózka inwalidzkiego;
  • odpowiednią pielęgnację;
  • samokontrolę i obserwację nóg.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie antybiotykoterapii. Jeśli duża powierzchnia skóry została zajęta przez owrzodzenie, które należy usunąć chirurgicznie, to także niezbędny może być przeszczep.

Jak dbać o stopy cukrzycowe?

W przypadku tej jednostki chorobowej nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja. Chorzy powinni korzystać z odpowiednich skarpetek. Najlepsze są skarpety bezuciskowe zaprojektowane tak, by umożliwiać swobodny przepływ krwi w dolnych partiach ciała. Nie bez znaczenia jest także rodzaj obuwia. Musi ono być wygodne, nie powodować otarć i pęcherzy. Ryzyko ich powstawania podnosi także chodzenie boso, dlatego należy tego unikać. Niezwykle istotny jest także wybór właściwych kosmetyków dla diabetyków. Możliwość ich stosowania koniecznie należy przedyskutować jednak z lekarzem. Ponadto bardzo ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie opatrunki. Skutecznym działaniem odznaczają się opatrunki ze srebrem.

Diabetycy, u których pojawiły się powikłania w postaci stóp cukrzycowych muszą zwrócić szczególną uwagę na higienę. Konieczne jest codzienne mycie oraz dokładne osuszanie stóp. Paznokcie powinny być zawsze równo obcięte, co zapobiega ich wrastaniu i minimalizuje ryzyko powstania ran.