Wpływ telefonów komórkowych na zdrowie

Wpływ telefonów komórkowych na zdrowie

Telefony komórkowe ułatwiają komunikację, umożliwiają wyszukiwanie informacji w sieci, pomagają znaleźć drogę, a obecnie nawet spełniają rolę pośrednika między pacjentem i lekarzem. Choć niewątpliwie wiele możemy zawdzięczyć technologii, nadmierne korzystanie ze smartfona może nam zaszkodzić. Sprawdź, jaki jest wpływ telefonów komórkowych na zdrowie.

Nadmierne korzystanie ze smartfonów jest widoczne zwłaszcza wśród młodych osób i niestety wiek ten coraz bardziej się obniża. Przyglądaliście się kiedyś takiej osobie? Głowa jest znacznie pochylona do przodu, klatka piersiowa jest zamknięta, plecy zaokrąglone a nogi często nałożone jedna na drugą. W wielu przypadkach pozycji nawet nie można nazwać siedzeniem, a raczej zsuwaniem się z krzesła czy kanapy. W ten sposób mamy gotowy przepis na problemy z kręgosłupem, ale również innymi częściami i narządami ciała. Jeżeli telefon jest przytrzymywany barkiem przy uchu, napinając nadmiernie mięśnie w jego okolicy. Narządy wewnętrzne poprzez długie godziny spędzane w nieodpowiedniej pozycji są uciskane, tkanki organizmu niedotlenione i nie mają szansy na regeneracje czy odżywienie.

Nieodpowiednia pozycja wywołuje bóle szyi, głowy, barków, dochodzi do przeciążenia mięśni szyi i obręczy barkowej, co może powodować nawet ograniczenie ruchu nie tylko na tym poziomie, ale też w odcinku piersiowym. Powoduje to nie tylko silne bóle głowy czy kręgosłupa, ale też zaburzenia koncentracji, a w poważnych przypadkach nawet stany depresyjne.

Nasze ręce nie są obojętne na działanie telefonów komórkowych. W tym zakresie możemy zaobserwować pojawienie się dolegliwości ze strony kciuków, nadgarstków czy łokci.

Pierwszym objawem wskazującym na negatywny wpływ telefonów komórkowych na zdrowie jest pojawienie się mrowienia czy drętwienia, które zazwyczaj towarzyszy długotrwałemu używaniu smartfona. Zastanówmy się, jakie ruchy najczęściej wykonujemy trzymając telefon i jaką mamy pozycję i spróbujmy zmodyfikować nasze przyzwyczajenia – a najlepiej ograniczmy korzystanie z telefonu.

Telefony komórkowe wpływają także na sen. Badania wykazały częstsze występowanie bezsenności u osób korzystających nadmiernie z komórek. Powinniśmy unikać wpatrywania się w ekran smartfona tuż przed snem, ponieważ hamuje to wydzielanie melatoniny. Nasze oczy także na tym zyskają – wiele osób skarży się na suchość, podrażnienie czy zaczerwienienie oczu. Powstała nawet odrębna nazwa tzw. digital eye strain, czyli cyfrowe zmęczenie oczu, które jest wynikiem przewlekłego wpatrywania się w ekran smartfona, laptopa czy komputera.