Męty w oku – czym są i jak się je leczy?

Męty w oku – czym są i jak się je leczy?

Mroczki, męty, czy też inaczej nazywana muszki, to częste zjawisko. Pojawia się na przykład, kiedy patrzymy na coś bardzo jasnego – żarówkę, czy słońce. Po odwróceniu wzroku możemy mieć wrażenie, że widzimy smugi, plamki, czy dziwne nitki. Jednak po chwili znikają, a wzrok wraca do normy. Przynajmniej tak powinno się dziać. Co jeśli męty w oku pojawiają się częściej i nie znikają? Zobacz, czym są męty w oku i jak się je leczy. 

Męty w oku – skąd się biorą? 

Męty w oku, które znajdują się blisko pola widzenia, mają rozpraszający wpływ i mogą znacznie odbić się na komforcie psychicznym pacjenta. Tego typu zaburzenie najczęściej jest widoczne na jasnym tle np. śniegu, suficie, niebie, czy też na tle monitora komputerowego. Męty ciała szklistego najczęściej objawiają się jako ruchome cienie, szare plamki, czy kropki, które przemieszczają się pod wpływem ruchu gałki ocznej. Skąd się biorą? 

Męty w oku powstają na skutek zmętnienia ciała szklistego. Jest to galaretowata substancja wypełniająca gałkę oczną. Męty w oczach najczęściej powstają wraz z wiekiem. Są skutkiem procesów zwyrodnieniowych, które występują w obrębie ciała szklistego. Warto przy tym wiedzieć, że ciało szkliste składa się z kwasu hialuronowego i włókien kolagenowych. Te jednak z wiekiem się rozpadają, a kwas hialuronowy rozlewa się po ciele szklistym. W takim przypadku bardzo często odkładają się produkty przemiany materii, w tym złogi, czy właśnie męty, które przybierają różne kształty i są ruchome.

Jak leczy się męty w oku?

Przede wszystkim męty w oku mogą być naturalnym zjawiskiem, pod warunkiem że pojawiają się sporadycznie i w małych ilościach. Ponadto większość mętów jest niegroźna, warto jednak wiedzieć, jakie są objawy problemu. W przypadku nagłego pojawienia się mętów, czy też zwiększenia się częstotliwości ich występowania, a także natężenia zjawiska, warto skonsultować się z okulistą. Ogólnie warto regularnie badać wzrok. Dzięki temu możesz uniknąć większych problemów i szybko reagować na pierwsze zmiany. Jak leczy się męty w oku? 

Nieinwazyjną metodą leczenia mętów ciała szklistego jest witreoliza laserowa we Wrocławskim Centrum Okulistycznym. Zabieg polega na odparowaniu mętów ciała szklistego, lub też ich ewentualnym rozdrobnieniu. Przy tej metodzie wykorzystuje się nanosekundowy laser okulistyczny i specjalne nagałkowe soczewki kontaktowe. Soczewki pozwalają na wizualizację mętów w dużym powiększeniu, dzięki czemu okulista może dokładnie je usunąć. Zabieg witreolizy laserowej wykonuje się w gabinecie i zwykle trwa około 10-15 minut. Nie jest więc czasochłonny. Musisz jednak wiedzieć, że pozbycie się mętów z oka zazwyczaj wymaga dwóch sesji zabiegowych. 

W szczególnych przypadkach powtórzenie sesji może okazać się konieczne. Dokładną ilość zabiegów określa okulista po przeprowadzeniu badań i obserwowaniu skuteczności witreolizy. Co ważne, zabieg wykonuje się pod znieczuleniem specjalnymi kroplami. Nie musisz się więc stresować bólem, czy większym dyskomfortem. Wszelkie informacje uzyskasz od okulisty, który będzie wykonywał zabieg.

Zapisz się na wizytę we Wrocławskim Centrum Okulistycznym.