Jak uniknąć nawrotów grzybicy stóp i paznokci

Jak uniknąć nawrotów grzybicy stóp i paznokci

Jak uniknąć nawrotów grzybicy stóp i paznokci

Grzybica jest bardzo podstępna i uciążliwą chorobą. Dodatkowo jest bardzo zaraźliwa, więc jeżeli dotknie nas raz, musimy potem zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko jej nawrotów. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób uchronić się przed ponownym zarażeniem.

Buty z czasów choroby najlepiej byłoby wyrzucić. Jeśli po prostu zaczniesz je nosić, dojdzie do wtórnego zakażenia. Buty są niemal nowe? Aby je uratować, możesz w aptece czy drogerii kupić antygrzybiczne preparaty, którymi spryskuje się wnętrze butów. Pamiętaj jednak, że trzeba to robić wielokrotnie i regularnie – jednorazowa aplikacja nic nie da. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie tej metody w ramach profilaktyki, aby zabezpieczyć nowe obuwie przed zainfekowaniem. Noszone wcześniej lepiej wyczyścić gazą nasączoną 10-procentową formaliną. To roztwór wodny formaldehydu (do kupienia w aptece lub sklepach chemicznych). Musisz uważać, ponieważ jest to substancja silnie toksyczna – nie wdychaj jej i wszystkie zabiegi przeprowadzaj w rękawiczkach ochronnych.

Zabezpieczenia stóp przed grzybicą

Po tym jak przetrzesz buty, nasączony formaliną gazik włóż razem z nimi do foliowego worka, szczelnie zawiąż i zostaw na dwie doby, np. na balkonie. Następnie dokładnie wywietrz buty na zewnątrz, a jeśli to możliwe – wypłucz je.

Skarpetki, które były noszone w czasie trwania infekcji także dobrze jest potraktować formaliną – włóż je do worka wraz z nasączonym wacikiem, tak jak w przypadku butów. Pamiętaj też, że ryzyko powtórnej infekcji zmaleje, jeśli w przyszłości będziesz nosić skarpety z przepuszczających powietrze tkanin – bawełny, bambusa czy wełny merynosów. Są nawet takie, które mają antygrzybiczne właściwości (pytaj o nie w aptekach).

Dywaniki łazienkowe i ręczniki do wycierania stóp – cóż, w tym przypadku również sprawdzi się formalina, a potem solidne pranie. Pamiętaj też, aby dobrze zdezynfekować podłogę w łazience, myjąc ją (w czasie leczenia nawet codziennie) środkami o właściwościach przeciwgrzybiczych, np. z chlorem.

Pilnuj też, żeby każdy z domowników korzystał ze swojego ręcznika (najlepiej, gdyby ten chorej osoby, którym wyciera stopy, był poza bezpośrednim zasięgiem rąk). Raz w tygodniu je zmieniaj, aby wyprać w wysokiej temperaturze.

Warto jest zmienić niektóre nawyki. Musisz być ostrożna podczas pedikiuru i manikiuru – nie pożyczaj od nikogo przyborów do jego robienia, a swoje stare porządnie zdezynfekuj. Nie obcinaj zbyt krótko paznokci i ich nie obgryzaj. Zrezygnuj również z tipsów.